Loading...

Beseda s pamětníkem

Datum: 24.1.2015

Dne 24. ledna proběhla beseda s pamětníkem Františkem Ledererem. Dověděli jsme se mnoho informací o jeho životě před válkou, o životě během okupace – o transportu do ghetta v Lodži, o cestě do Osvětimi i zdlouhavém putování domů, i o době poválečné. Beseda je součástí probíhajícího projektu Vzpomínky.

Uvedení publikace „Cesta tam a zpět aneb Osvětim Františka Lederera“

Datum: 17.12.2015

Dne 17. prosince 2015 došlo v Zahradním domě na Zámeckém náměstí k požehnání knize „Cesta tam a zpět aneb Osvětim Františka Lederera“. Završil se tak roční projekt Vzpomínky, který mapoval život Františka Lederera, muže židovského původu, jenž přežil Terezín i Osvětim.

Již po 16. hodině se v sále začali scházet návštěvníci, mezi přítomnými nechyběli zástupci kraje, Památníku Terezín či Židovské obce. Svou přítomností nás poctili pamětníci – přeživší lidické děti a samozřejmě František Lederer. O hodinu později se přítomní mohli těšit z projevu Františka Lederera, který nám řekl i několik příhod ze svého života, z vystoupení Marcela Vašinky, jenž přečetl úryvek z knihy a navázal tak na vyprávění pana Lederera. Večer završilo vystoupení sopranistky Pavlíny Senič.

Všem přítomným děkujeme za účast, doufáme, že jste si večer užili.

Publikace „Cesta tam a zpět aneb Osvětim Františka Lederera“

kliknutím na obálku knihy si můžete publikaci prohlédnout …

Vážený pane řediteli,
děkujeme Vám touto cestou za zaslání publikace „Cesta tam a zpět aneb Osvětim Františka Lederera“, realizovanou žáky a učiteli Vaší školy, kterou jsme od Vás obdrželi koncem roku 2015.
Velmi mě potěšilo zaslání této knihy. Zvláště proto, že František Lederer je občanem Krupky, a že Františka osobně znám. Jeho životní příběh je poučením, inspirací pro současnou generaci a generace následující.
Do roku 2016 Vám, i celému učitelskému sboru, přejeme mnoho pracovních i osobních úspěchů.
PhDr. Ing. Zdeněk Matouš, Ph.D., MBA, starosta města Krupky
7.1.2016
Dobrý den pane řediteli Pešku,
velice Vám děkujeme za zaslanou publikaci Cesta tam a zpět, která je velmi pěkná, svědectvím o době a životních osudech F.Lederera a jeho rodiny, dobře výtvarně uspořádaná, krásná.
Velice děkujeme a určitě si najde kniha své čtenáře i u nás v Karlových Varech.
Vám, studentům a celé škole přejeme ať se vše daří a ještě jednou děkujeme.
Lenka Bloudková, Městská knihovna, Karlovy Vary
13.1.2016
Vážený pane řediteli,
před několika lety, tuším v r. 2013, jsem byl pozván na vernisáž výstavy prací žáků Vaší střední školy, v rámci projektu Humanita. Byl jsem velmi překvapen úrovní prací a hlavně tématem, s kterým pracují. Tím byl položen základ spolupráce Památníku Terezín se Střední školou obchodu a služeb v Teplicích. V r. 2014 byla ve výstavním prostoru Památníku instalována výstava Humanita – připomínka obětí 2. světové války, práce žáků Vaší školy, studijního oboru grafický design. Spolupráce úspěšně pokračovala i v r. 2015 a to projektem Divadlo Terezín 70 pří příležitosti 70. výročí konce 2. světové války. Projekt byl připomínkou divadla v bývalém ghettu Terezín. Vernisáž se konala 19.5. Také projekt Vzpomínky pamětníka pana Františka Lederera a osud jeho rodiny je velkým počinem, na němž se studenti Vaší školy podíleli.
Spolupráce Střední školy obchodu a služeb v Teplicích a Památník Terezín je jistě pro obě instituce podmětná a v mnohém inspirující. Přeji další činnosti studentům Vaší školy v této oblasti mnoho dalších úspěchů.

Jiří Janoušek, náměstek ředitele Památníku Terezín
Vážený pane řediteli,
přijměte naše poděkování za Váš dar knihovně Památníku národního písemnictví. Publikace Cesta tam a zpět aneb Osvětim Františka Lederera (ISBN 978-80-260-8920-9) byla zpracována a uložena do jejího fondu pod přírůstkovým 1753/2016.
S pozdravem
Mgr. Alena Petruželková, vedoucí knihovny PNP
17.8.2016
Dobrý den,
děkujeme vám tímto za laskavé zaslání vaší publikace Cesta tam a zpět aneb Osvětim Františka Lederera. Publikaci jsme v pořádku obdrželi a po zpracování bude zařazena do našeho knihovního fondu.
Se srdečným pozdravem a přáním všeho nejlepšího v roce 2016.
Gilda Floriánová, akviziční oddělení KVK Liberec
19.1.2016
V úctě a s díky za knihy Cesta tam a zpět.
Lenka Ichová, knihovna, Židovské muzeum v Praze
Vážený pane řediteli,
velice Vám tímto děkujeme za Váš dar publikace Cesta tam a zpět aneb Osvětim Františka Lederera pro fond naší knihovny. Velice si Vaší laskavosti vážíme, skládáme Vaší škole i Vašim studentům poklonu za zdařilou práci, která je pro nás velkým přínosem. Publikaci bylo přiřazeno přírůstkové číslo 33 906 a byla zařazena do regionálního fondu naší knihovny, do části severních Čech, lokalita Teplice.
Ještě jednou velice děkujeme a přejeme Vám i všem profesorům a žákům Vaší školy do nového roku 2016 jen to nejlepší.
Alena Kvapilová, Oblastní muzeum v Mostě
5.1.2016
Vážení, děkujeme za zaslání vaší publikace “ Cesta tam a zpět“.
Knihovna Česká Kamenice,
18.12.2015
Dobrý den,
dnes jsme obdrželi publikaci Cesta tam a zpět, za kterou moc děkujeme a velmi rádi ji zařadíme do našeho fondu.
S pozdravem a přáním poklidných svátků
Ing. Ilona Martinovská, ředitelka Městská knihovna Varnsdorf
17.12.2015