V úterý 11. 5. 2021 se žáci 3. a 4. ročníku studijního oboru Grafický design zúčastnili odborné přednášky a workshopu MgA. Anety Bendákové na téma zdobná japonská vazba.

 

Přednáška i workshop proběhly v rámci distančního vzdělávání na platformě Teams. MgA. Aneta Bendáková žáky seznámila s historií japonských a čínských vazeb, v rámci přednášky ukázala různé možnosti vazby japonských knih a doporučila navazující literaturu k dalšímu studiu.

 

V druhé části programu v rámci workshopu si žáci vyzkoušeli speciální zdobnou japonskou vazbu, která je postupem trochu složitější než základní japonská vazba, kterou si žáci vyzkoušeli již ve škole. Pomocí názorného postupu, sdílených obrázků a diskuze si žáci svázali knihu. Žáci aktivně komunikovali své dotazy při vazbě knihy. Vzniklé japonské vazby žáci sdíleli v chatu Teams a také výsledky práce odevzdávali na e- mail. Hodnocení výsledných vazeb se započítávají do předmětu PCV.

 

Cílem akce bylo seznámení s neobvyklou knižní vazbou, kterou si žáci zkoušeli poprvé. Důraz byl na názornost postupu, propojení s dějinami umění v rámci historie knižní vazby a zejména procvičení praktických dovedností při vazbě knih.

 

Odkazy:

https://www.youtube.com/watch?v=LygLNS2UaDA

https://www.google.com/search?q=japonsk%C3%A1+vazba+ozdobn%C3%A1&sxsrf=ALeKk02xRCxmPxbtS596Lm1sEb6949B2wA:1620715909377&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwitib2ghcHwAhXnxIsKHUjVBeUQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1600&bih=789#imgrc=MZ4i6U4qCclVlM